19 lutego Parlament Europejski przyjął sprawozdanie poświęcone Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, której celem jest polityczne i gospodarcze zbliżenie pomiędzy UE i krajami z nią sąsiadującymi.
Wystąpienie Grażyny Staniszewskiej podczas debaty plenarnej na temat EPS 18 lutego 2009r.:
Panie Przewodniczący!
Finansowanie z ENPI inicjatyw na rzecz basenu Morza Śródziemnego i Partnerstwa Wschodniego nie powinno się odbywać, jak to się dzieje dziś, ze szkodą dla żadnej z nich. Istotne jest uwzględnienie specyfiki wschodnich i południowych krajów partnerskich. Niedawne wydarzenia geopolityczne u naszych wschodnich sąsiadów wyraźnie unaoczniły potrzebę lepszego dostosowania EPS do potrzeb tego regionu. Przykładem może być Ukraina – największemu wschodniemu sąsiadowi Unii Europejskiej powinno się zaoferować konkretne zachęty i korzyści w ramach partnerstwa wschodniego, które będą działały mobilizująco na ten kraj o europejskich ambicjach. Ponadto istotne byłoby przyspieszenie ustanowienia strefy wolnego handlu oraz zakończenie rozmów w sprawie ruchu bezwizowego z Ukrainą.
Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa to nie tylko działalność rządów i polityków krajowych. Bardzo cieszę się zatem, że w sprawozdaniu podkreślono potrzebę większego zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych w proces planowania i wdrażania ENPI w krajach uczestniczących. Pamiętajmy również, że dla dobrej, efektywnej i przynoszącej obopólne korzyści współpracy sąsiedzkiej, niezwykle ważne i cenne są wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, inicjatywy szkoleniowe, w tym programy nauki języków krajów sąsiadujących, oraz partnerstwa miast i regionów bliźniaczych.